تبلیغات
فیزیک - ساعت خود را با پرتو های گاما تنظیم كنید
 
فیزیک
درباره وبلاگ


هر چیزی كه از فیزیك می خوای بدونی اینجا پیدا می كنی .

مدیر وبلاگ : سوسن
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر به دنبال چه مطالبی می گردید ؟؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اخترشناسان برای نخستین بار با بهره گیری از رصدخانه H.E.S.S منشا پرتو گامایی را در فضا یافته اند كه همانند یك ساعت طبیعی عمل می كند .

بقیه مقاله در ادامه مطلب

اخترشناسان برای نخستین بار با بهره گیری از رصدخانه H.E.S.S منشا پرتو گامایی را در فضا یافته اند كه همانند یك ساعت طبیعی عمل می كند.

این پرتو ها كه از پر انرژی ترین پرتو های گامای كشف شده می باشند ، از یك سیستم دوتایی با عنوان LS 5039 گسیل می شوند؛ این سیستم كه از ستاره ای آبی رنگ با جرمی بیست برابر جرم خورشید به دور همدمی ناشناخته-به احتمال زیاد یك سیاه چاله- تشكیل شده ،برای نخستین بار توسط تیم H.E.S.S. در سال 2005 میلادی كشف گردید.ما از دهه 1960 میلادی -زمانی كه نخستین تب اختر رادیویی تحت عنوان Little Green Men-1 كشف گردید-با گسیل منظم پرتو های گاما آشنا هستیم.اما همانطور كه پیش از این نیز اشاره شد، برای نخستین بار است كه چنین سیگنال های منظمی از پرتو های گامای پر انرژی(100000 بار پر انرژی تر نسبت به مورد قبلی) كشف شده است.

در این سیستم، دو جرم در فاصله ای نزدیك(1.5 تا 2.5 برابر فاصله زمین تا خورشید) هر چهار روز یك بار به دو یكدیگر می گردند .

دكتر پائولا چادویك عضو تیم H.E.S.S. از دانشگاه دورام در این باره می گوید: چگونگی تغییرات پرتو های گاما، LS 5039 را به آزمایشگاهی ویژه برای بررسی افزایش شتاب اجسام در نزدیكی سیاه چاله ها تبدیل

كرده است.مكانیزم های مختلف ،در تغییرات سیگنال های پرتو گامایی كه به زمین می رسند تاثیر گذار اند.با بررسی این تغییرات دانشمندان قادر خواهند بود تا اطلاعات بسیار ارزشمندی پیرامون سیستم های دو تایی از جمله LS 5039 و تحولاتی كه در اطراف یك سیاه چاله صورت می گیرد، بدست آورند.

هنگامی كه سیاه چاله همدم در مقابل ستاره و زمین قرار می گیرد سیگنال های پرتو گاما به حداكثر میزان خود می رسند و هنگامی كه سیاه چاله از پشت ستاره عبور می كند، سیگنال ها بسیار ضعیف می شوند.

این گونه تصور می شود كه ذرات گاز و غباری كه توسط باد ستاره ای از اتمسفر ستاره خارج شده و به سوی سیاه چاله روانه می شوند، شتاب گرفته و به سرعت شروع به گردش می كنند، در این بین افزایش دمای ذرات باعث گسیل پرتو های گاما می شود.

همدم ستاره-سیاه چاله- نیز همچون یك كاوش گر اطلاعاتی عمل می كند؛و بسته به فاصله اش تغییرات میدان مغناطیسی ستاره را در تغییرات سیگنال های پرتو گاما بازتاب‌ می دهد.

علاوه بر آنچه گفته شد، دلیلی هندسى نیز می تواند گسیل این میزان از پرتو گاما را توجیه كند؛بر طبق فرمول معروف آلبرت اینیشتین (E=mc2) ماده و انرژی یكسان هستند و جفت ذره و ضد ذره می توانند متقابلا باعث از بین رفتن (خنثی كردن) نور شوند. با قرینه هنگامی كه پرتو های گامای پر انرژی با پرتو های نور ستاره برخورد می كنند،می توانند تبدیل به ماده (جفت الكترون و پادالكترون) شوند. بنا بر این پرتو های نور ستاره به پرتو های گاما شباهت دارند؛ مه ای كه منبع پرتو های گاما را به هنگام گذر سیاه چاله از پشت ستاره تشكیل می دهد و تا حدودی منبع اصلی را پنهان می كند.گیلامی دوبوس از آزمایشگاه اختر فیزیك رصدخانه گرینوبل در پایان افزود: جذب تناوبی پرتو های گاما تصویری بسیار جالب از تولید جفت ماده و ضد ماده از نور می باشد، اگرچه كه دیدگاه شتاب ذرات را در این سیستم در پرده ای از ابهام فرو می برد.

نتایج این تحقیقات در نوامبر سال جاری میلادی در ژورنال اختر فیزیك به چاپ رسید.
منبع : پارس اسكای

نوع مطلب : نجوم و اخترفیزیک، 
برچسب ها :

       نظرات
جمعه 19 مرداد 1386
سوسن