تبلیغات
فیزیک - تئوری ساخت لیزر گازی co2 (قسمت دوم)
 
فیزیک
درباره وبلاگ


هر چیزی كه از فیزیك می خوای بدونی اینجا پیدا می كنی .

مدیر وبلاگ : سوسن
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر به دنبال چه مطالبی می گردید ؟؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اکنون پس از توضیحاتی که در مورد لیزر ها و انواع آنها داده شد ، به بررسی ساخت یک نمونه از لیزر دی اکسید کربن با جریان گاز می پردازیم .

بقیه مقاله در ادامه مطلب

تئوری ساخت لیزر CO2 :
 
اكنون پس از توضیحاتی كه در مورد لیزر ها و انواع آنها داده شد ، به بررسی ساخت یك نمونه از لیزر دی اكسید كربن با جریان گاز می پردازیم .
 
اجزای سازنده لیزر CO2 با جریان گاز :
 
تیوپ لیزر
آینه های لیزر
منبع گاز CO2 و N2 و He
پمپ خلا
منبع ولتاژ بالا
آند و كاتد
سیستم خنك كننده
پیچ ها و پایه های تنظیم
 
در ادامه به برسی هریك از اجزای لیزر به طور مجزا می پردازیم و با ارائه آمار و ارقام و روش های پیشنهادی ، تئوری كاملی از ساخت لیزر CO2 با جریان گاز ارائه خواهیم داد .
 
 
  
 
 
نقشه های لیزر با جریان گاز :
نقشه سه بعدی لیزر
 
 
سیستم خلا و گازهای لیزر :
همان طور كه در طرح ساخت بیان شد ، از سیستم جریان گاز با تخلی الكتریكی ولتاژ بالا استفاده می شود. در ادامه نكات مهمی در مورد راه اندازی سیتم خلا و جریان گاز بیان می شود
 
-     تمام هوای داخل لوله باید تخلیه شود . تخلیه باید تقریبا به طور كامل انجام شود چرا كه وجود هوای پس ماند در لوله باعث ضعیف شدن پرتوی خروجی یا عدم خروجی لیزر می شود.
-     هر گونه آلودگی را از روی تیوپ لیزر پاك كنید چرا كه ممكن است باعث اختلال در پرتوی خروجی شود . توجه شود كه برخی از مواد خلا مانند گریش و مواد پوشاننده درز ها مشكلی ایجاد نمی كند.
-         فشار گاز لیزر را به صورت تكی یا مخلوط ، چه در ابتدای كار و چه به هنگام عمل لیز كنترل كنید .
 
درصد تركیب گاز ها در لیزر co2 به صورت زیر است:
 
گاز ها
حجم (لیتر)
فشار (بار)
دی اكسید كربن
16% تا 4%
 
 
7930 – 280
 
167 - 2400
نیتروژن
20% تا 10%
 
 
5664 – 200
 
2124 - 75
هلیوم
به میزان تعادل
 
 
2124 – 75
 
146 - 2100
 
با توجه به نقشه ساخت لیزر به صورت زیر عمل می كنیم .
ابتدا ورودی گاز لیزر را میبندیم و سپس از طرف دیگر توسط پمپ تخلیه كاواك را به طور كامل تخلیه می كنیم . منبع گاز را با توجه با جدول بالا پر میكنیم و سپس آن را به ورودی كاواك متصل می كنیم . سپس شیر ورودی را باز كرده تا مخلوط گاز وارد كاواك شود به منظور برقرار كردن جریان گاز در طول كاواك باید خروجی لیزر را به پمپ خلا متصل كنیم تا با مكشی كه ایجاد میكند ، گاز در طول لوله جریان یابد .
راه دیگر برای ایجاد جریان گاز این است كه خروجی كاواك را به یك مخزن خالی گاز با فشار كمتر از مخزن ورودی متصل كنیم . توجه شود كه باید مسیر جریان گاز در طول لوله از آند به كاتد باشد تا تخلیه الكتریكی هم مسیر با عبور جریان انجام شود . لوله هایی كه مخزن گاز و پمپ خلا را به لیزر متصل می كنند باید انعطاف پذیر باشند . محل اتصال لوله ها به لیزر باید كاملا عایق بندی شود تا هیچ گونه نشط به بیرون نداشته باشد و باعث افت فشار نشود .
 
 
تیوپ لیزر :
مهمترین قسمت لیزر co2 تیوپ آن می باشد . تیوپ های لیزر را معمولا از جنس لوله تخلیه پلاسما یا از جنس شیشه می سازند . اما كاواك های شیشه ای مرسو تر هستند زیرا دست رسی و ساخت آنها آسان تر است .
بهترین شیشه به منظور ساخت كاوا لیزر ، شیشه پریكس نسوز است كه در مقابل تغییر دما مقاومت بالایی دارد . چرا كه سیستم لیزر با تولید گرمای زیادی همراه است.
با توجه به طرح ساخت ، طول تیوپ لیزر را 45 سانتی متر و قطر مقطع آن را 2.5 سانتی متر در نظر می گیریم . جهت اتصال لوله های ورودی و خروجی گاز ، دو سوراخ در قسمتهای ابتدا و انتهای تیوپ لیزر تعبیه می كنیم یا اینكه تیوپ را به هنگام ساخت به گونه ای می سازیم كه قابلیت اتصال دو لوله به ابتدا و انتهای ان وجود داشته باشد. تیوپ لیزر ابتدا در یك لوله شیشه ای بزرگتر كه همان لوله سیستم خنك كننده است قرار می گیرد و سپس بر رویه پایه های نگه دارنه لیزر محكم می شود.
 
 
 
 
سیستم خنك كننده :
از انجا كه عمل لیز گرمای زیادی ایجاد می كند و توان لیزر را تا حد زیادی كاهش می دهد پس باید به فكر راهی برای خنك كردن تیوپ لیزر و آینه ها باشیم.
یك روش خنك كردن سیستم استفاده از جریان گاز می باشد . و روش دیگر استفاده از سیستم خنك كننده ی گردش آب می باشد . به این منظور باید كاواك را در یك لوله شیشه ای بزرگ قرار دهیم . طرز كار به گونه ای است كه تیوپ لیزر در وسط لوله بزرگتر قرار دارد و آب از اطراف آن جریان می یابد و آن را خنك می كند. جهت اجاد جریان اب در سیستم خنك كننده باید دو سوراخ در لوله شیشه ای بزرگ به منظور اتصال لوله های ورودی و خروجی آب تعبیه كنیم . و با اتصال آن از طریق لوله ها به یك پمپ ، آب را از یك مخزن درون لوله شیشه ای به جریان بیندازیم . جهت پمپ آب میتوان از پمپ آكواریوم یا پمپ كولر های آبی استفاده كرد كه اب را از یك منبع به داخل سیستم خنك كننده جریان می دهند.
در بستن لوله های آب و سیستم خنك كننده به هم سعی شود تا هیچگونه نشط آب به بیرون وجود نداشته باشد.
 طبق طرح طول لوله شیشه ای سیستم خنك كننده 30 سانتی متر و قطر آن 5 سانتی متر می باشد .
 
 
 
 
آینه ها و نصب آنها در لیزر:
همانطور كه در قسمت تشدید كننده های نوری بیان شد برای افزایش توان لیزر و موازی كردن مسیر بازتاب پرتوها در كاواك از آینه هایی با درصد بازتابش بالا استفاده می شد تا فوتونها بتوانند بین دو آینه بازتاب كننده برای جلوگیری از تلفات به دلیل جلوگیری از پراش در لبه های آینه ها از سیستمی استفاده می شود كه در آن یك آینه تخت با در صد بازتابش تقریبا 100% و یك آینه مقعر با در صد بازتابش تقریبا 90%در دو طرف كاواك تعبیه شده باشد. با توجه به در صد بازتابش آینه مقعر با بازتابش 90% می باشد.
از آنجا كه خروجی لیزرهای co2 در محدوده 10.6 میكرون است از قطعات اپتیكی مثل شیشه و یا كوارتز جهت ساختن آینه های لیزر نمی توان استفاده كرد .چون این مواد در محدوده 10.6 جذب زیادی دارند بنابراین خروجی لیزر را به شدت كاهش می دهند و در اثر گرمای زیادی كه در اثر فرایند جذب در آنها ایجاد می شود ممكن است بشكنند یا ذوب شوند. بنابراین برای ساختن آینه های لیزر از موادی مانند ژرمانیوم – گالیوم - آرسناید- سولفید روی-  طلا و هالوژن ها می توان استفاده كرد. در میان این آینه ها هالوژنها كمترین جذب را دارند ولی جذب رطوبت و نرم بودن آنها مشكلاتی را فراهم می كند. آینه های فلزی با در صد بازتاب 100% نیز می توانند برای استفاده در این طول موجها مورد استفاده قرار گیرند.
ما در ساخت لیزر co2 با جریان گاز از آینه ژرمانیوم و طلا استفاده می كنیم. به این صورت كه آینه تخت را از جنس آینه ژرمانیوم و آینه مقعر را از جنس آینه طلا انتخاب می كنیم.
 
  
 
تقریبا بیشترین هزینه در ساخت لیزر co2 مربوط به تهیه آینه هاست.
لازم به تذكر است كه آینه مقعر طلا كه مورد استفاده قرار می گیرد دارای شعاع انحنای cm 120 باید باشد در ضمن خروجی لیزر هم از همین آینه هاست.
نكته دیگری كه باید هنگام تهیه آینه ها در نظر گرفت این است كه آینه ها باید از طرف جلوی آینه پوشش داده شده باشند یعنی پوشش طلا یا ژرمانیوم باید بر روسی سطح ِنه باشد نه پشت آینه.
در صورتی كه در تهیه آینه طلا با مشكل مواجه شدیم می توانیم از آینه آلومینیوم نیز استفاده كرد.
گاهی اوقات نیز در ساخت آینه ها سطح آینه را با استفاده از چند ماده مختلف با در صد بازتابش بالا در طول موجهای متفاوت استفاده می شود. ولی ضخامت پوش هر ماده بر روسی سطح آینه برابر با نصف طول موج نوری است كه آینه برای آن طراحی شده است.
در انتخاب آینه مقعر باید توجه كرد كه شعاع انحنای آن باید بزرگتر از طول كاواك لیزر باشد. در ادامه جدولی از آینه ها و اطلاعات مربوط به آن ارائه شده است.
 
 
نصب آینه ها و پیچهای تنظیم:
نصب آینه ها به صورت ثابت ولی حركت در دو انتهای كاواك ممكن است مشكلاتی از قبیل عدم موازی بودن پرتوها و یا ضعیف شدن توان خروجی لیزر برای ما ایجاد كند.
بنابر این بهترین كار این است كه آینه ها را بر روی پایه های متحرك با پیچ تنظیم نصب كنیم تا بتوانیم ان را به راحتی حركت داده و تنظیم كنیم. از انجا كه تهیه یك تنظیم كننده ایدهآل كه با سیستم خلا كاواك لیزر سازگار باشد بسیار هزینه بر است پس یك راهكار پیشنهادی ارائه می كنیم.
مطابق شكل ارائه شده با دوقطعه فلز در ابتدا ، نگهدارنده ای برای آینه ها می سازیم و برای تعبیه پیچ های تنظیم دو سوراخ در آنها ایجاد می كنیم .برای اتصال اینه ها به كاواك خلا ، به ورقه ای از جنس آلومینیوم انعطاف پذیر نیاز داریم . فویل الومینیوم را به صورت زیگ زاگ مطابق شكل به صورت استوانه ای كه قطر سطح مقطع ان برابر با قطر كاواك است شكل می دهیم و لبه های آن را توسط چسب قابل انعطافی مانند چسب آكواریوم به هم می چسبانیم . سپس یك انتهای استوانه انعطاف پذیر ساختگی خود را به آینه می چسبانیم و طرف دیگر آن را به كاواك لیزر . با قرار دادن پیچ های تنظیم مطابق شكل پس از چك كردن عدم نشط گاز به بیرون با روشن كردن لیزر ، آینه ها را تنظیم می كنیم . لازم به ذكر است كه این سیستم باید برای هر دو آینه تخت و مقعر به كار برده شود .
 
 
 
 
تنظیم پرتوی خروجی:
 
جهت استفاده از پرتوی لیزر باید قادر باشیم آن را در جهات مختلف هدایت كنیم.
قبل از هر چیزی باید از موازی بودن پرتو های خروجی اطمینان حاصل كنیم. برای این منظور كاغذی را از وسط سوراخ كرده به گونه ای در جلوی كاواك لیزر قرار می دهیم كه محور مركزی گذرنده از كاواك هم راستا با سوراخ باشد. سپس با دستكاری پیچ های تنظیم آینه ها پرتوی خروجی از لیزر را به گونه ای تنظیم می كنیم تا از مركز سوراخ عبور كند . اكنون ما یك دسته پرتوی مستقیم داریم . از قبل لازم به ذكر است كه به دلیل نوع اینه های استفاده شده و سیتم بازتابش رفت و برگشت فوتون بین دو آینه پرتوی خروجی یك پرتوی موازی است.اكنون می خواهیم پرتو را با قطر های متفاوت بر روی نقطه مورد نظر متمركز كنیم. جهت این كار می توان از سیستم عدسی های مركب استفاده كرد . چند نمونه از سیتم های عدسی مركب به منظور هدایت پرتو در شكل نشان داده شده كه باتوجه به انها می توانیم با استفاده از عدسی های گوناگون با فاصله كانونی ها وشعاع های انحنای مختلف پرتوی خروجی را به گونه ای كه تمایل داریم هدایت كنیم .
 
 
 
 
نكته ی دیگر در تنظیم پرتوی خروجی استفاده از پهن كننده پرتو است . پهن كننده ها شعاع پرتو های نوری را افزایش داده و ما میتوانیم با عبور دسته پرتوی گسترده تر از عدسی ، سطح كانونی كوچك تری بدست آوریم و پرتو را بیشتر متمركز كنیم .
 
 
راه دیگری كه در انتقال پرتو ها مفید است استفاده از تارهای نوری موج بر است كه می توانند با قابلیت انعطاف پذیری خود ، پرتو را به نقاط مختلف انتقال دهند.
اصولا این تارهای نوری دارای قطرهای كوچك ، از جنس شیشه یا كوارتز هستند و دارای یك هسته مركزی با ضریب شكست بزرگتر از محیط اطراف خود می باشند.پرتو نور قادر به حركت در داخل هسته مركزی به صورت زیگ زاگ به دلیل بازتاب كلی از فصل مشترك هسته مركزی با جداره می باشد.
متاسفانه این روش برای طول موجهای تا 1.6 میكرون به كار می رود . چون میزان جذب برای طول موج های بزرگتر زیاد است ، از این روش برای انتقال پرتو در لیزر co2 نمی توان استفاده كرد .
 
 
ولتاژها:
همان طور كه قبلا نیز بیان شد ، دمش در لیزر های گازی از نوع تخلیه الكتریكی است كه توسط ولتاژ های بالا انجام می شود .از آنجا كه دمش در لیزر های co2 طی دو مرحله انجام می شود ، بنابر این ابتدا باید توسط تخلیه الكتریكی ولتاژ بالا اتم های نیتروژن را تحریك كنیم تا به حالت برانگیخته برسند و با انتقال انرژی خود به مولكول های co2 عمل لیز آغاز شود .
اوین حالت تحریكی ازت تقریبا در 0.3 الكترون ولت است . بنا بر تجربه برای شروع عمل لیز به 2 الكترون ولت انرژی نیاز دارد .
لازم به ذكر است كه لیزر های co2 با جریانDC  یا جریان متناوب AC با فركانس خیلی پایین كار می كند. البته جریان های AC در لیزر هایی استفاده می شود كه به صورت ضربانی دمش می شوند و خروجی ناپیوسته دارند .
در مورد لیزر های co2 ولتاژی را برابر با 10 تا 15 كیلو ولت DC به ازای هر متر تخلیه الكتریكی استفاده می كنیم . كه حدود جریان الكتریكی ما بین 10 تا 15 میلی آمپر است .
برای ایجاد جریان DC می توانیم از یكسو كننده های جریان AC استفاده كنیم تا به ولتاژ آغازین 10 كیلو ولت برسیم .
در لیزر های co2 نیاز نداریم كه از سیستم های ولتاژ بالا با قابلیت تنظیم استفاده كنیم . اما استفاده كردن از چنین سیستمی كه قابلیت تنظیم ولتاژ خروجی را داشته باشد برای تنظیم قدرت خروجی لیزر مناسب ست.چرا كه هر چه ولتاژ بالاتری به كار ببریم ، عمل لیز با قدرت بیشتری انجام می شود.
ولتاژ بالای اعمال شده به دو سر تیوپ لیزر اعمال می شود ، یك میدان یكنواخت در سر تا سر لوله ایجاد میكند و الكترونها در این میدان شتاب می گیرند و با برخورد به دیگر اتم ها آنها را تحریك می كنند.
گاهی اوقات قبل از عمل تخلی گاز را كمی یونیزه می كنند . این عمل به كمك یك پالس ولتاژ بالا كه به یكی از الكترود ها اعمال می شود یا به كمك ی سیم كوتاه كه به دور لوله پیچیده شده ، انجام می گیرد . در این روش هم الكترون ها و هم یون ها و هم مولكول های خنثی در محیط وجود دارند . الكترونهایآزاد توسط میدان الكتریكی شتاب گرفته و به سمت آنود حركت می كنند.
نكته ای كه به هنگام تنظیم ولتاژ مناسب در نظر می گیریم این است كه ولتاژ اعمال شده را از مرز 15 كیلو ولت آغاز میكنیم . ولتاژ را اندك اندك افزایش میدهیم تا یك باریكه نوری موازی و درخشان در مركز كاواك لیزر مشاهده شود . در چنین حالتی ولتاژ اعمال شده ولتاژ مناسبی است.
 لازم به ذكر است كه استفاده از ولتاژ های بالا به مراقبت بسیار زیادی نیاز دارد .
از سیم های رابط عایق استفاده كنید و هر جا كه سیم پوشش خود را از دست می دهد آان را عایق كنید . سیستم ولتاژ بالا و خود دستگاه لیزر باید بر روی پایه های محكم و بدون لغزش نصب شده باشد تا از هر گونه لغزش و خطر احتمالی برخورد سیم ها جلو گیری شود.
 به هنگام كار كردن با چنین سیستمی بسیار دقت كنید تا سیمهای كاتد و انود 2 اینچ به ازای هر 10 كیلو ولت از هم فاصله داشته باشند. تا از هر گونه جرقه زدن و اتصال كوتا اجتناب شود.
 
الكترود ها :
یكی از مهمترین اجزای یك لیزر الكترود های آن می باشد. همان طور كه قبلا نیز اشاره شد ، الكترود ها با آزاد كردن الكترون هاب اولیه نقش مهمی در شروع عمل لیز ، ایفا می كنند . در لیزر های مختلف ، انواع متعددی از الكترودها استفاده می شود. در لیزر های co2 به طور معمول از الكترود هایی از جنس آلو مینیوم استفاده می شود. چراكه آلومینیوم دارای الكتونهای ظرفیت مناسب جهت ازاد شدن توسط ولتاژ بالا می باشد . همچنین از انجا كه سطح الومینیوم همیشه پوشیده از یك لایه اكسید آلومینیوم است این امر به ازاد كردن الكترون های بیشتری كمك می كند. در طرح لیزر از ورقه های نازك و انعطاف پذیر آلومینیوم برای ساخت كاتد و آنود استفاده می كنیم . روش كار به این صورت است كه درو قطعه ورقه الومینیوم با عرض 3 و طول 15 سانتی متر تهیه می كنیم . سپس این ورقه ها را به شكل استوانه هایی هم قطر با تیوپ لیزر یعنی به قطر 2.5 سانتی متر لوله می كنیم و در دو انتهای تیوپ لیزر فرو میكنیم . سپس یك سانتی متر از هر طرف را از لوله خارج كرده و بر روی خود تیوپ خم می كنیم . پس از اتصال سیم های رابط جریان به ورقه های آلومینیوم ، آن قسمت از تیوپ را كه ورقه های آلومینیوم بر روی آن تا خورده به شدت عایق بندی می كنیم تا از هرگونه تماس با آن ها غیر ممكن شود . 
لازم به ذكر است ، سیتم آینه ها و پیچ های تنظیم كه قبلا توضیح داده شد باید پس از عایق بندی الكترود ها و لوله كاواك به انتهای لیزر متصل شود. چراكه اگر بدون عایق بندی عمل شود ، خطر برق گرفتگی وجود دارد.
 
محاسبه تقریبی توان لیزر :
 
لیزر های گونتگون با نوجه به سیستمی كه در ساخت آنها به كار برده شده از قبیل : نوع ماده لیزی ، طول كاواك لیزر ، روش های گوناگون دمش و نوع سیستم خنك كننده دارای توان های خروجی متفاوتی هستند.
برای محاسبه توان خروجی لیزر روش های گوناگونی وجود دارد كه بسیاری از آنها حاوی فرمول های سخت و پیچیده است و نیاز مند اطلاعات دقیقی از قسمت های مختلف دستگاه می باشد .
در اینجا یك راه پیشنهادی و ساده جهت محاسبه توان تقریبی لیزر ارائه می شود كه می تواند مفید باشد .
جهت محاسبه توان خروجی، پرتوی لیزر را به یك مایع كه ظرفیت گرمایی آن برای ما مشخص است می تابانیم و در مدت زمان تابش ، تغییرات دمایی را اندازه می گیریم . با محاسبه انرژی گرمایی می توان توان خروجی لیزر را از رابطه معروف p=w/t بدست آورد . یكی از مناسب ترین مایعاتی كه می توان از آن استفاده كرد آب می باشد . چرا كه ظرفیت گرمایی آن مشخص است و به راحتی در دسترس می باشد . اما برای محاسبه توان دقیق باید ضریب بازتابش سطح آب را نیز به هنگام محاسبات در نظر بگیریم .چرا كه مقداری از پرتوی تابیده شده به سطح آب ، توسط سطح بازتابیده می شود . استفاده از مایعاتی با ظریب بازتابش كمتر ، محاسبات را دقیقتر می كند.
 
تلفات لیزر :
 
راه های متفاوتی برای اتلاف در لیزر وجود دارد كه به كاهش توان خروجی لیزر منجر می شود . در زیر به برخی از آنها اشاره می شود كه تلاش برای رفع هر كدام از موارد ذكر شده باعث افزایش توان خروجی لیزر است .
-         جذب و پراكنده كردن نور توسط آینه ها .
-         پراش از لبه آینه ها .
-         عبور نور از آینه ها قبل از رسیدن به حد آستانه تابش .
-         پخش و پراكندگی پرتوها توسط ماده لیزری به دلیل عدم یك نواختی ماده از نظر اپتیكی .
-         جذب ماده لیزری و گسیل تابش هایی كه مورد نظر ما نیست.
-     كاهش توان خروجی به دلیل گرمای حاصله از عمل لیز كه میتواند باعت بالا رفتن دمای آینه ها ، كاواك لیزر و یا الكترود ها شود .
-         كاهش توان خروجی به دلیل عدم وجود خلا كامل در كاواك قبل از جریان دادن گاز درون كاواك.
تعدادی از عوامل اتلاف ذكر شده از جمله تلفات ناشی از گرم شدن سیستم و یا پراش از لبه های آینه ها قابل رفع است كه قبلا در مورد آنها توضیح داده شد . تعدادی دیگر از عوامل نیز با استفاده از مواد مناسب در ساخت لیزر قابل رفع است .
به طور كلی هر جه بیشتر بتوانیم در رفع عوامل بالا تلاش كنیم ، توان خروجی بیشتری خواهیم داشت .
 
ایمنی لیزر :
 
بیشتر لیزر ها تابشی گسیل می كنند كه با احتمال خطر همراه است . درجه خطرناكی لیزر به مشخصات خروجی لیزر ، طریقه استفاده و تجربه فردی كه از آن استفاده می كند بستگی دارد .
از مشخصه های تابش لیزر جمع شوندگی پرتوی آن است . این امر به همراه انرژی بالای لیزر می تواند انرژی زیادی به بافت های فیزیو لوژیكی بدن منتقل كند.از آنجا كه پرتو های لیزر دارای طول موج های متفائتی هستند ، می توانند به بافت های مختلف بدن با توجه به قابلیت جذب آنها آسیب برسانند . جذب تابش باعث افزایش دما می شود و به قطع شدن اتصالات مولكولی می انجامد .
یكی از آسیب پذیر ترین قسمت های بدن تا آنجا كه به تابش لیزر مربوط می شود ، چشم انسان است . این امر به این دلیل است كه عدسی چشم ، پرتوی تابیده شده از لیزر را در ناحیه ای به شعاع حدود چندین برابر طول موج لیزر با چگالی بالای انرژی متمركز می كند .
میزان خسارت به طول موج بستگی دارد به طوری كه تابش در نواحی ماورائ بنفش و مادون قرمز كه توسط قرنیه جذب می شود ، باعث صدمه دیدن آن می شود و جذب در ناحیه مریی باعث آسیب دیدن شبكیه می گردد.
این جذب ها توسط چشم می تواند به سوختگی یا نقص بینایی منجر شود .
پوست می تواند بیشتر از چشم مورد تابش قرار گیرد . پوست ممكن است در تابندگی سطح بالا تاول بزند و یا آسیب كمتری ببیند . در مورد پوست هم میزان خسارت به طول موج تابش و میزان جذب بستگی دارد به یژه در محدوده پرتوهای ماورائ بنفش .
معمولا مكان هایی كه دستگاه های لیزر در آن ها قرار دارد ، با چراغ های اخطار و متوقف كننده های پرتو تجهیز می شوند . در این مكان ها از موادی كه بازتاب كننده پرتو هستند نیز استفاده می گردد . به هنگا كار كردن با لبزر ها باید از عینك های محافظ چشمی استفاده كرد و با توجه به اینكه در لیزر ها معمولا از مولد های ولتاژ بالا استفاده می شود ، رعایت نكات ایمنی در این مورد نیز ضروری می باشد .
 
 
منابع :
Sams FAQ in laser construction
Laser principle and application /J.Wilson – J.F Havaks
Laser miloni
نوع مطلب : فیزیک نور و اپتیک، 
برچسب ها :

       نظرات
پنجشنبه 1 شهریور 1386
سوسن