تبلیغات
فیزیک - كشف الماس 4 میلیارد ساله و تاثیر آن برای تعیین درجه حرارت زمین
 
فیزیک
درباره وبلاگ


هر چیزی كه از فیزیك می خوای بدونی اینجا پیدا می كنی .

مدیر وبلاگ : سوسن
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر به دنبال چه مطالبی می گردید ؟؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جام جم آنلاین: به گفته دانشمندان، وجود الماس در کریستال هایی با قدمت بیش از 4 میلیارد سال که در استرالیا کشف شده اند، می تواند در تعیین درجه حرارت زمین در دوره اول زمین شناسی موثر باشد.

بقیه مقاله در ادامه مطلب

جام جم آنلاین: به گفته دانشمندان، وجود الماس در كریستال هایی با قدمت بیش از 4 میلیارد سال كه در استرالیا كشف شده اند، می تواند در تعیین درجه حرارت زمین در دوره اول زمین شناسی موثر باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، براساس نتایج تحقیقات یك گروه زمین شناسی به سرپرستی مارتینا منكن زمین شناس آلمانی، وجود الماس در بلورهای عنصر زیركونیوم كه در نواحی غربی استرالیا كشف شده اند نشان دهنده آن است كه چهار و نیم میلیارد سال پیش در هنگام به وجود امدن زمین، درجه حرارت این كره خاكی در حدود شش هزار درجه سانتی گراد بوده است.
تاكنون دانشمندان تصور می كردند ، كریستال های عنصر زیركونیوم در درجه حرارت 680 درجه سانتی گرادبه تبلور می رسند، با این وجود الماس تنها تحت فشارهای بسیار بالا تشكیل می شود و اگر زیركونیوم در 680 درجه سانتی گراد متبلور شده باشد ، لازم است تا فشاری بالاتر از سه و نیم گیگا پاسكال یعنی 10 هزار برابر فشار هوا وجود داشته باشد تا الماس در آن شكل بگیرد.
نكته جالب توجه اینجا است ، در مكانی كه این كریستال های زیركونیوم كشف شده اند هیچ علامتی از وجود چنین فشاری دیده نمی شود، در نتیجه 2 فرضیه در این میان مطرح می شو ند: یا الماس در یك اتفاق كم نظیر و تحت فشارهای بسیار بالا در 4 میلیارد و 300 میلیون سال پیش تشكیل شده یا در یك فرآیند ناشناخته كه بارها طی یك میلیارد سال عمر اولیه زمین تكرار گشته به صورت كنونی تشكیل شده است.

با ازمایش بر روی تركیب بندی ایزوتوپی الماس های یافت شده می توان به درجه حرارت زمین در آن دوره زمین شناسی پی برد.
اگردر این الماس ها تنها اتم های ساده نیتروژن یافت شوند ، به این مفهوم است كه الماس در درجه حرارت پایین و در زمان كوتاهی تشكیل شده است و اگر نیتروژن در اشكال پیچیده مانند جفت یا چهار وجهی یافت شود ، به مفهوم آن است كه الماس در درجه حرارت بالا و در طولانی مدت شكل گرفته است.
نوع مطلب : هواشناسی و فیزیک جو، 
برچسب ها :

       نظرات
پنجشنبه 1 شهریور 1386
سوسن