تبلیغات
فیزیک - پس از مرگ خورشید، كره زمین احتمالا به كل از بین نخواهد رفت
 
فیزیک
درباره وبلاگ


هر چیزی كه از فیزیك می خوای بدونی اینجا پیدا می كنی .

مدیر وبلاگ : سوسن
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر به دنبال چه مطالبی می گردید ؟؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ستاره‌شناسان سیاره‌ای مشابه زمین را کشف کردند که پس از مرحله مرگ ستاره خود، همچنان باقی مانده است. این نخستین باری است که سیاره‌ای کشف می‌شود که از مرحله باصطلاح "غول سرخ" خود که در آن ستاره پیر، منبسط می‌شود و اجرام چرخنده در اطرافش را می‌بلعد، جان به در برده است.

بقیه در ادامه مطلب

ستاره‌شناسان سیاره‌ای مشابه زمین را كشف كردند كه پس از مرحله مرگ ستاره خود، همچنان باقی مانده است. این نخستین باری است كه سیاره‌ای كشف می‌شود كه از مرحله باصطلاح "غول سرخ" خود كه در آن ستاره پیر، منبسط می‌شود و اجرام چرخنده در اطرافش را می‌بلعد، جان به در برده است.

 كشف این سیاره گازی غول آسا كه سه برابر سیاره مشتری است، منظری از آینده منظومه شمسی و آنچه با پیر و متلاشی شدن خورشید در زمین اتفاق خواهد افتاد، ارائه می‌دهد.

دانشمندان دریافتند این سیاره حدود چهار هزار و ‪ ۵۰۰‬سال نوری از زمین فاصله دارد. این سیاره نیز زمانی در فاصله كنونی زمین با خورشید ما (حدود هشت دقیقه نوری) به دور ستاره خود می‌چرخیده، اما سپس از مسیر خود خارج شده است.

"جاناتان فورتنی" محقق ناسا در نشریه نیچر نوشت، اكنون، این تنها منظومه سیاره‌ای كشف شده‌ای است كه از مرحله "غول‌سرخ" خود جان به در برده است.

این كشف نه تنها در مورد منظومه شمسی ما كه در آن عطارد، زهره و حتی زمین در نهایت توسط خورشید كه هنگام مرگ، سرخ و منبسط می‌شود، بلعیده خواهند شد، بلكه در مورد منظومه‌های دیگری كه در همسایگی ما قرار دارند، اطلاعاتی را در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.

دانشمندان حدود ‪ ۲۵۰‬سیاره را شناسایی كرده‌اند كه دور ستاره‌هایی غیر از خورشید ما می‌گردند. اغلب آنها از طریق اندازه‌گیری هایی غیرمستقیم مانند تغییرات جزیی در حركت یك ستاره كشف شده‌اند.

"دان كورتز" اخترفیزیك شناس دانشگاه لانكشایر گفت این گروه تحقیقاتی سیاره مذكور را بطور تصادفی و هنگامی كه در حال بررسی ستاره مادر آن موسوم به "‪Pegasi‬ ‪ "V 391‬بودند، كشف كردند.

امواج صوتی در این ستاره آن را به تغییراتی نبض مانند واداشته و هر دقیقه روشنایی آن را تغییر می‌داد. با مشاهده این تغییرات ستاره‌شناسان می‌توانند سرعت صوت را با هدف دیدن درون ستاره، اندازه‌گیری كنند.

این گروه دریافت ستاره ‪Pegasi‬ ‪ V 391‬در میانسالی خود زمانی كه وارد فاز "غول‌سرخ" شد و پیش از آنكه شعاع خود را تا بیش از ‪ ۱۰۰‬برابر منبسط كند، جرمی برابر جرم خورشید داشت. انتظار می‌رود خورشید این كار را در پنج میلیارد سال انجام دهد.

محققان می‌گویند ستاره مادر این سیاره جرم خود را از دست داد و نیروی گرانشی آن برای جذب آنقدر كم شد باعث شد كه سیاره فقط اندكی از مسیر خود منحرف شود و علت باقی‌ماندن این سیاره همین امر بوده است.

به گفته كورتز، زمانی كه خورشید (كه دانشمندان فكر می‌كنند ‪ ۳۰‬درصد بزرگتر از زمان به وجود آمدن آن است) تمامی هیدروژن خود را از دست دهد و در طول مرحله غول‌سرخ، منبسط شود، زمین نیز احتمالا به همین دلیل از نابودی كامل نجات خواهد یافت.

آینده‌زمین آنست كه گرمای خورشید، اقیانوس را به جوش آورد، اما سنگهای داغ از این نابودی جان سالم به در می‌برند.


منبع خبر : IRNA

نوع مطلب : نجوم و اخترفیزیک، 
برچسب ها :

       نظرات
سه شنبه 27 شهریور 1386
سوسن