تبلیغات
فیزیک - كاربردهای پزشكی فناوری ‌نانو
 
فیزیک
درباره وبلاگ


هر چیزی كه از فیزیك می خوای بدونی اینجا پیدا می كنی .

مدیر وبلاگ : سوسن
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر به دنبال چه مطالبی می گردید ؟؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اگر پزشکان وسایل بسیار ریزی داشتند که با آنها می‌توانستند در بدن به‌دنبال تومورهای سرطانی بگردند و آنها را با همان وسایل نابود کنند، چه می‌شد؟

 

بقیه مقاله در ادامه مطلب

كاربردهای پزشكی فناوری ‌نانو

اگر می‌شد بخشی از یك سلول را كه شكسته و آسیب دیده است جدا كرد و آن را با یك ماشین بیولوژیكی مینیاتوری تعویض كرد چه می‌شد؟ یا اینكه چه می‌شد اگر بشر می‌توانست ماشین‌های بسیار كوچكی در حد و اندازه مولكول‌ها بسازد تا به وسیله آنها داروها دقیقا در جایی كه باید به بافت‌های بدن تحویل داده شود؟ اینها سناریوی فیلم‌های علمی تخیلی‌ 30یا 40سال پیش نیستند بلكه تحقیقاتی هستند كه همین امروز دانشمندان روی آنها كار می‌كنند و درصورتی كه به نتیجه برسند انقلابی در علم پزشكی و شیوه زندگی بشر ایجاد خواهند كرد؛ اینها امكاناتی هستند كه پزشكی نانو می‌خواهد در اختیار بشر  قرار بدهد.

پزشكی نانو در واقع كاربرد فناوری نانو در پیشگیری و درمان بیماری‌ها در بدن انسان است. این دانش در حالت تكامل این ظرفیت بالقوه را دارد كه علم پزشكی را كاملا دگرگون كند.
كاربردهای ثبت شده و آزمایشگاهی پزشكی نانو، آزمایش‌های تشخیصی، شیمی‌درمانی، پمپ‌های انسولین، تزریق‌های بدون سوزن، فعالیت‌های كمكی در بخش شنوایی، سنسورهای مختلف پزشكی و سیستم تحویل دارو در بافت‌های بدن هستند.

یكی از مشكلاتی كه در حال حاضر در این بخش پیش روی محققان قرار گرفته است، درك اثرات ذرات نانو بر محیط‌های زیستی در بدن و میزان سمی بودن آنها درون بدن است. دولت‌های مختلف در سراسر جهان كارهای زیادی در این بخش انجام داده‌اند و تا سال 2006 حدود 130 نوع دارو و سیستم تحویل دارو در بدن به ثبت رسیده كه در آنها از فناوری نانو استفاده شده است.

انتظار می‌رود در آینده نزدیك فناوری نانو در بخش‌های مختلف پزشكی مانند بخش تحویل دارو به بافت‌های بدن، انواع و اقسام درمان‌ها و تصویربرداری‌های بسیار پر پیشرفته، انقلابی در علم پزشكی ایجاد كند.

سیستم تحویل دارو به بافت‌های بدن: در این بخش محققان به دسترسی بیولوژیكی بافت‌ها به انواع داروها توجه می‌كنند. منظور از دسترسی بیولوژیكی در اینجا میزان حضور مولكول‌های خاصی از دارو است، با توجه به اینكه آیا آنها در بافت‌های خاص بدن مورد نیاز هستند و اینكه دقیقا در كجا بیشترین كارایی را خواهند داشت. این اهداف با استفاده از هدف‌یابی مولكولی به وسیله اجزایی كه مهندسی نانو در آنها وجود دارد، قابل تحقق است.

سرطان: قابلیت‌های اجزای نانو در بخش تومورشناسی یكی از رؤیاهایی است كه سال‌های سال محققان در آرزوی آن بوده‌اند. استفاده از این اجزا در تصویر‌برداری‌های پیشرفته می‌تواند تصاویری استثنایی از مناطقی كه تومور در آنها ایجاد شده است، ارائه دهد. سایز این اجزا همچنین به محققان این امكان را داده است كه آنها را تا حد امكان به تومورها نزدیك كنند و اطلاعات كافی از آنها به دست آورند. در تازه‌ترین تحقیقات محققان روی نانوذراتی كار می‌كنند كه علاوه بر استفاده در عكسبرداری، از آنها می‌توان برای درمان مستقیم تومورها استفاده كرد.

تصویربرداری: تعقیب جریان‌ها در بافت‌‌ها به پزشكان این امكان را می‌دهد كه ببینند جریان دارو به چه صورتی در بافت هدف انجام می‌گیرد. تعقیب بخشی از سلول‌ها در بدن سخت است و به همین خاطر دانشمندان آنها را رنگ می‌كنند. اما مشكل اینجاست كه سلول‌هایی كه باید تحت تابش طول‌موج‌های مختلف از خود نور بتابانند، همیشه یكنواخت عمل نمی‌كنند و این تصویربرداری‌ها را با مشكل روبه‌رو می‌كند. دانشمندان با استفاده از برخی ذرات نانو كه به راحتی به فركانس‌های مختلف واكنش‌های تعریف شده می‌دهند، می‌توانند این مشكل را حل كنند.

فناوری‌نانوی مولكولی یكی از زیرمجموعه‌های فناوری نانو است كه در آن به سازه‌های مولكولی توجه می‌شود؛ ماشین‌هایی كه می‌توانند ماده را در بخش‌های اتمی و مولكولی بازتعریف كنند. این بخش از فناوری نانو كاملا نظری است و به‌نظر سال‌ها طول می‌كشد تا به مرحله كاربرد برسد.

نانو روبات‌ها: نانوروبات‌ها وقتی كه به مرحله كاربردی برسند دنیای علم پزشكی را دگرگون خواهند كرد. با كاربردی شدن این اجزا، نانوداروها با استفاده از آنها می‌توانند وارد بدن شوند، بخش‌های آسیب دیده را شناسایی یا درمان كنند. در این بخش به تازگی محققان در دانشگاه كارنگی ملون توانسته‌اند نانوموتوری تولید كنند كه به راحتی درون رگ‌های انسان حركت می‌كند. این اتفاق را می‌توان نقطه عطفی در بخش پیشرفت نانوموتورها دانست.نانوروبات‌ها هنگام كار در بدن می‌توانند توسط تصویربرداری ام‌آرآی دیده شوند. این نانوربات‌ها ابتدا به بدن یك فرد تزریق می‌شوند و پس از آن به بافتی كه برای آن تعریف شده است، می‌روند.

ماشین‌های تعمیر سلول: دكترها با استفاده از جراحی و داروها تنها بافت‌ها را تحریك می‌كنند كه خود را التیام دهند. با استفاده از ماشین‌های سلولی این روند با دستورات مستقیم دیگر همراه خواهند بود. در این حالت با تزریق سوزن‌های خاصی كه باعث كشته شدن سلول‌ها نخواهند شد، ماشین‌های سلولی به سلول تزریق می‌شوند. در این صورت نانوماشین‌ها می‌توانند با توجه به این واقعیت كه سلول‌ها به مولكول‌های خارجی واكنش نشان می‌دهند باعث ایجاد تغییراتی در كاركرد سلول‌های بیمار شوند و آنها را مستقیما برای بهبود تحریك كنند.

جواد نصرتی - جام جم آنلاین
نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :

       نظرات
سه شنبه 18 فروردین 1388
سوسن