تبلیغات
فیزیک - تصاویر تصورات دانشمندان از تولد جهان
 
فیزیک
درباره وبلاگ


هر چیزی كه از فیزیك می خوای بدونی اینجا پیدا می كنی .

مدیر وبلاگ : سوسن
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر به دنبال چه مطالبی می گردید ؟؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دانشمندان آزمایشگاه سرن در تصاویری رایانه‌ای دست به خلق تصورات خود از تولد جهان زده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این تصاویر كه در ابتدا شبیه تصاویر آتش‌بازی در آسمان شب به نظر می‌رسند، نتیجه آزمایشات این دانشمندان در آزمایشگاه سرن، خانه برخورد دهنده بزرگ هادرونی در ژنو هستند.

محققان در تلاش برای تعیین دقیق چگونگی بوجود آمدن جهان، دست به بازسازی انفجارهای زیراتمی با استفاده از ذرات اتمی سرب زده‌اند كه از نظر آنها شبیه واقعه احتمالی در زمان انفجار بزرگ است.

حركت ذرات در جریان آزمایش در سرن

برخورد ذرات با سرعت نور در خلا منفی 271 درجه سلسیوس و ایجاد نورافشانی

محقان ذرات سرب را در شتاب‌دهنده 25 كیلومتری با سرعت نور پرتاب كرده و این ذرات با برخورد در فضای خلاء منفی 271 درجه سلسیوس، نمایش نور فوق‌العاده‌ای ایجاد كردند.

به گفته دانشمندان، با برخورد دو اتم سرب با ذرات بنیادی مانند پیون، یكی از ذرات پایه تشكیل‌دهنده اتم از محیط خارج می‌شود.

زیراتمهایی مانند اینها شامل اجزای اولیه اتمها بوده و در جهان رایج هستند. از این رو با بررسی این ذرات بنیادی می‌توان از ذرات تشكیل‌دهنده جهان و شاید اسرار چگونگی آغاز جهان اطلاع یافت.

 جهت خطوط نشان‌دهنده حركت ذرات پس از برخورد و رنگها نشانگر شدت آنهاست

 دانشمندان با استفاده از شیوه پیگیری مسیر حركتی حیوانات یا هواپیماها به اندازه‌گیری مسیرهای حضور و حركت ذرات پرداختند.

در این حالت شما قادر به دیدن خود ذرات نبوده و تنها مسیرهای به جا مانده را دنبال می‌كنید. این رنگها برای نمایش قدرت آنها توسط دانشمندان به صورت رنگی درآمد كه در آن زرد و قرمز نشانگر انرژی ضعیف‌تر و آبی نشانه قدرت بالاتر است.

آزمایشگاه سرن برای كنترل نیروهای غیرقابل تصور ایجاد شده است. هنگامی كه دانشمندان از 9300 آهن‌ربا برای منفجر كردن دو یون فوق سریع سرب با هم استفاده می‌كنند، حرارت ایجاد شده 100 هزار برابر دمای خورشید است.

اما برای كاربری این مغناطیسها از ابرشاره هلیوم استفاده شده تا حلقه شتاب‌دهنده را تا منفی 271 درجه سلسیوس خنك كند.نوع مطلب : كوانتوم و فیزیک جدید، نجوم و اخترفیزیک، 
برچسب ها :

       نظرات
جمعه 14 مرداد 1390
سوسن