تبلیغات
فیزیک - آسمان مردادماه شهاب باران می شود
 
فیزیک
درباره وبلاگ


هر چیزی كه از فیزیك می خوای بدونی اینجا پیدا می كنی .

مدیر وبلاگ : سوسن
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر به دنبال چه مطالبی می گردید ؟؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با اشاره به بارش باران شهابی برساووشی در مردادماه گفت: این بارش در روزهای 21 و 22 مرداد ماه رخ می دهد ولی به دلیل آنكه ماه نزدیك به قرص كامل و پر نور است رصد شهاب ها مشكل خواهد بود.

اسدالله قمری نژاد  با بیان اینكه بارش های شهابی هر سال اتفاق می افتد، افزود: زمانی كه زمین در مدار خود در حال حركت است گاهی یكی از مدارهای دنباله دار و یا سیارك ها را قطع می كند كه در این صورت ذرات جدا شده از سیارك ها و دنباله دارها وارد جو زمین می شود.

وی اضافه كرد: این ذرات به دلیل بالا بودن دما، سرعت و اصطكاك در جو زمین شروع به سوختن می كنند از این رو هنگامی كه در مدار زمین حركت می كنند ردی را از خود بر جای می گذارند كه ما از آن به عنوان «شهاب» یاد می كنیم.
 
قمری نژاد منشا این بارش را دنباله داری به نام «سویفت-تاتل» (Swift-Tuttle) دانست كه حدود 130 سال یك بار حركت، مدار خورشید را كامل می كند و اظهار داشت: بهترین شرایط رصدی تعداد شهاب ها بین 120 تا 200 شهاب است كه تاكنون به ندرت تعداد این بارشها به 200 شهاب رسیده است.
 
وی بهترین رصد ZHR (تعداد شهاب های قابل مشاهده در یك ساعت) این دنباله دار كه بیشترین بارش را داشته است را متعلق به سال 2004 دانست و گفت: در سال 2009 نیز شاهد بیشترین بارش دنباله دار سویفت-تاتل بودیم و برای مشاهده مجدد بهترین شرایط بارش این دنباله باید تا سال 2028 منتظر باشیم.
 
دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران به بیان وضعیت رصد این پدیده نجومی پرداخت و یادآور شد: ماه در روزهای بارش شهابی نزدیك به قرص كامل است ازاین رو ماه پرنوری را خواهیم داشت كه این امر موجب می شود رصد شهاب ها به راحتی انجام نشود. حتی اگر رصدگران برای رصد این پدیده مناطق دور از شهر را انتخاب كنند به دلیل پر نور بودن ماه تنها می توان شهاب های پرنورتر و از قدرهای یك و منفی را رصد كرد.
 
قمری نژاد اهمیت این بارش را تعداد بارش، بزرگی و درخشندگی آن ذكر كرد و تاكید كرد: علاوه بر بارش سویفت-تاتل، بارش های اسدی و جوزایی به دلیل تعداد بارش و درخشندگی از دیگر بارش های مهم به شمار می روند.

منبع: جام جمنوع مطلب : نجوم و اخترفیزیک، 
برچسب ها : شهاب باران،

       نظرات
یکشنبه 16 مرداد 1390
سوسن