تبلیغات
فیزیک - آینه چندلایه‌ای
 
فیزیک
درباره وبلاگ


هر چیزی كه از فیزیك می خوای بدونی اینجا پیدا می كنی .

مدیر وبلاگ : سوسن
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر به دنبال چه مطالبی می گردید ؟؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دید كلی:

نوع آینه‌هایی كه در مشددهای لیزری بكار می‌روند، معمولاً با آینه‌های معمولی كه از جنس آلومینیوم ، جیوه یا نقره می‌باشند، متفاوت است. در این مورد از آینه‌های چندلایه‌ای استفاده می‌شود. اكثرا آینه‌های چندلایه‌ای با لایه نشانی متوالی لایه‌های مواد دی ‌‌الكتریك با ضرایب شكست قوی و ضعیف بر روی لایه‌هایی با كیفیت اپتیكی خوب ساخته می‌شوند.

طرز كار آینه چند لایه‌ای:

اگر نوری بطور عمودی از محیطی با ضریب شكست n1 وارد محیطی دیگر با ضریب شكست n2 شود، مقداری از آن وارد محیط دوم شده و بقیه به محیط اول باز می‌گردد. ضریب انعكاس در این حالت كه نسبت انرژی نورانی بازگشت داده شده به انرژی كل اولیه را بیان می‌كند، بصورت رابطه زیر است :
(R=( n2- n1)/( n2+ n1
كه در آن n1 و n2 به ترتیب ضرایب شكست محیط‌های اول و دوم می‌باشد.

مكانیزم فیزیكی آینه:

در یك آینه چندلایه‌ای با رسیدن نور به لایه بیرونی كه از ضریب شكست بالا انتخاب می‌شود، درصدی از نور تابشی منعكس خواهد شد. پس از عبور از این لایه و رسیدن به مرز لایه بعدی درصد دیگری از نور منعكس خواهد شد و این نور منعكسه پس از بازگشت مسیر طی شده وارد فضای بیرون می‌گردد.

اگر این دو پرتوی انعكاسی (پرتو انعكاسی از مرز محیط اول و بیرون و پرتوی انعكاسی از مرز محیط اول و دوم) با هم همفاز باشند، كاملاً یكدیگر را تقویت كرده و نور خروجی نوری با حداكثر دامنه خواهد بود، لذا باید راه نوری این دو پرتو با هم برابر باشند و درنتیجه ضخامت لایه‌های دی‌الكتریك ضریب شكست آنها و نیز طول موج نور تابشی باید طبق رابطه زیر به هم مربوط باشند: L=nλ/4 كه در آن L ضخامت لایه ، λ طول موج نور در خلا و n ضریب شكست آن لایه است. لازم به ذكر است كه در انعكاس نور از لایه‌ای با ضریب شكست پایینتر به لایه‌ای با ضریب شكست بالاتر یك اختلاف فاز π رادیان ایجاد می‌شود.

عمده كاربرد آینه چند لایه‌ای:

باید بدانیم كه هرچه تعداد لایه‌های متوالی بیشتر باشد، درصد بالاتری از نور تابشی بازتابیده می‌شود و درنهایت می‌توان ضریب انعكاس آینه را با تعداد لایه‌های نشانده شده روی آن تعیین كرد.

معمولا بیشترین قابلیت انعكاس قابل حصول در این آینه‌ها 99% است كه با لایه‌نشانی 15 تا 21 لایه قابل حصول است. لازم به توضیح است كه ضریب انعكاس این آینه‌ها به طول موج نور تابشی هم مرتبط است. لذا می‌توان با استفاده از آینه خاص دست به انتخاب طول موج خاصی از طول موجهای مختلف ممكن در عمل لیزرزایی ماده لیزری زد؛ زیرا برخی مواد لیزرزا می‌توانند در چند طول موج ، گذار لیزری انجام دهند.

منبع: رشد
نوع مطلب : فیزیک نور و اپتیک، 
برچسب ها : آینه چندلایه‌ای،

       نظرات
شنبه 19 شهریور 1390
سوسن