تبلیغات
فیزیک - بیشتر بدانیم درباره مهبانگ
 
فیزیک
درباره وبلاگ


هر چیزی كه از فیزیك می خوای بدونی اینجا پیدا می كنی .

مدیر وبلاگ : سوسن
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر به دنبال چه مطالبی می گردید ؟؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
همیشه این سوال كه آغاز جهان چه زمانی بوده و چطور این اتفاق افتاده است و پایان آن چه موقع است، ذهن بشر را به خود مشغول كرده است

تئوری بیگ بنگ كه بیشترین انطباق را با یافته‌های علمی، در باره چگونگی پیدایش جهان هستی دارد، می‌گوید حدود 15 میلیارد سال قبل در انفجاری فوق العاده عظیم، انبساط جهان آغاز شد. در نقطه‌ای كه بیگ بنگ اتفاق افتاد، تمام ماده و انرژی جهان متمركز بود. این رخداد مانند انفجارهای مرسوم نبود . فضا پس از این انفجار پر از ذرات شد.

در آن زمان كهكشان‌ها و یا خوشه‌ها وجود نداشتند و بیگ بنگ بنیاد جهان را پایه گذاری كرد

هابل به این موضوع پی برد كه جهان پیوسته در حال گسترش است. همچنین او به این موضوع توجه كرد كه سرعت كهكشان‌ها با فاصله آنها متناسب است و بر همین اساس سنگ بنای تئوری بیگ بنگ یا مهبانگ را پایه گذاشت. زیرا او معتقد بود فقط این نظریه می‌تواند پاسخگوی چرایی گسترش جهان باشد.

بیگ بنگ

بعد از بیگ بنگ، جهان پیوسته در حال انبساط بوده است و رفته رفته فاصله خوشه‌های كهكشانی بیشترشده است. این پدیده خارق العاده كه كهكشان‌ها همواره از هم فاصله می‌گیرند را انتقال به قرمز می‌گویند. یعنی نور كهكشان‌های دور وقتی به زمین یا هر كهكشان دیگر نزدیك می‌شود طول موج آن كشیده می‌شود.

بیگ بنگ

در كسر بسیار كوچكی از نخستین ثانیه آفرینش بود كه خلاء كامل آغاز شد جایی كه امروزه می‌دانیم جهان در آن رشد كرده است.

در این لحظه بسیار كوتاه جهان آشامه‌ای از پلاسما بود. پس از بیگ بنگ، جهان به طور عجیبی گرم بود چنانكه به سرعت ماده و ضد ماده در جهات مختلف انتشار یافتند . آنها با یكدیگر برخورد می‌كردند و نابود می‌شدند و در عوض انرژی خالص پدید می‌آمد .و چون جهان از آغاز با منبسط شدن همراه بود ، این پدیده باعث رشد وسیع آن شد.

ذراتی كه در جهان به وجود آمده بودند به ترتیب آفریده می‌شدند و دوباره به همراه ضد ذرات نابود می‌شدند .

برای ذراتی كه در جهان به وجود آمدند نامگذاری خاصی داریم، از جمله نوترینوها، باریون‌ها، الكترون‌ها و كوارك‌ها كه هر كدام از اینها سازنده كالبد ماده زندگی هستند كه امروزه ما آنها را می‌شناسیم.  به علت داغی بسیار زیاد، هنگام آغاز دوره باریون‌ها ذرات سنگین قابل شناخت، وجود نداشتند. در این لحظه فقط آشامه كوارك وجود داشت.

بعد جهان به شدت سرد شد. و جهان تركیبی از نوترون‌ها و فوتون‌ها شد. هنوز ماده پیچیده‌ای در این دما وجود نداشت. كم كم لپتون‌ها كه شامل الكترون‌ها نیز هستند به هادرون‌ها متصل شدند و اتصالی را بین خود به وجود آوردند و ماده مشترك را به وجود آوردند.

در حدود یك تا سه دقیقه پس از آفرینش جهان، نوترون‌ها و پروتون‌ها با هم واكنش نشان دادند و هسته دوتریوم كه ایزوتوپی از هیدروژن است را آفریدند. به زودی دوترویوم، نوترون دیگری را نیز جذب كرد و هسته تریتیوم را ساخت. (تریتیوم نیز یكی دیگر از ایزوتوپ‌های هیدروژن است) .

به سرعت به پیروی از این واكنش، پروتون‌ها و نوترون‌های دیگری نیز افزوده شدند كه پس از تریتیوم با اضافه شدن پروتون، هسته هلیوم را ساختند.

دانشمندان بر این عقیده‌اند كه در نخستین سه دقیقه آفرینش برای هر هسته هلیوم، ده پروتون وجود داشت. بعد از افزایش سرما، این پروتون‌ها توانستند الكترون‌ها را برای آفریده شدن هیدروژن معمولی اسیر كنند. چنانكه در جهان امروز هم به ازای هر هلیوم یازده اتم هیدروژن موجود می‌باشد .

منبع: همشهری

نوع مطلب : كوانتوم و فیزیک جدید، نجوم و اخترفیزیک، 
برچسب ها : بیشتر بدانیم درباره مهبانگ، big bang، انفجار بزرگ، مهبانگ،

       نظرات
جمعه 29 مهر 1390
سوسن