تبلیغات
فیزیک - سیاه‌چاله عظیم كهكشانی، جهان را می‌بلعد
 
فیزیک
درباره وبلاگ


هر چیزی كه از فیزیك می خوای بدونی اینجا پیدا می كنی .

مدیر وبلاگ : سوسن
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر به دنبال چه مطالبی می گردید ؟؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
یك پژوهش كه اخیرا انجام شده، در ادعایی جدید، از وجود یك سیاه‌چاله بسیار پر جرم در مركز كهكشان راه‌شیری خبر داده كه كل جهان را می‌بلعد!

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این پژوهش كه توسط دانشمندان دانشگاه لستر انگلستان انجام شده، به توضیح این امر پرداخته كه چگونه سیاه‌چاله «شاگستاریوس آ» در فاصله 26 هزار سال نوری از زمین، روزانه نمایش‌هایی از تابش‌های ایكس و مادون قرمز را نشان می‌دهد.

محققان در نوشته‌ای در سایت ArXiv.org این ایده را مطرح كرده‌اند كه سیاه‌چاله عظیم «شاگستاریوس آ» با جرم چهار میلیون برابر خورشید ، به تخریب سیارات و سیاركهای اطراف آن كه در ابرهایی از غبار شكل‌گرفته‌اند، می‌پردازد.

به ادعای دانشمندان، این ابرها در واقع تركیبی از مواد شیمیایی بسیار كهن و باقیمانده‌های ستارگانی هستند كه توسط این سیاه‌چاله تخریب شده‌اند.

این محیط بسیار شبیه دیسك‌های گازی اطراف ستارگان است كه سیارات در آن شكل می‌گیرند.

نظریه جدید، باعث افزایش این احتمال شده كه سیستم‌های سیاره‌ای ممكن است در اطراف سیاه‌چاله مركزی كهكشان راه‌شیری به همان شیوه مشابه اطراف یك ستاره شكل بگیرند.

به گفته میشل بانیستر، فارغ‌التحصیل نجوم سیاره‌یی رصدخانه كوه استروملو در دانشگاه ملی استرالیا، امكان شكل‌گیری سیارات در لبه یك سیاه‌چاله امری پذیرفتنی بوده و انفجارهای روزانه پرتوهای ایكس و تابش مادون قرمز به ارائه سرنخ‌هایی از تعداد سیاركها، دنباله‌دارها و سیارات ممكن در نزدیكی مركز كهكشان‌ها می‌پردازند.

اگرچه این منطقه جایگاه مناسبی برای شكل گیری این اجسام تلقی می‌شود، اما به گفته این دانشمندان، همچنین منطقه مرگ برای آنها محسوب می‌شود.

با نزدیك شدن این سیارات به مركز سیاه‌چاله، توسط نیروی جاذبه شدید آن جذب و تخریب شده و انفجاری از تابشهای ایكس و مادون قرمز با قدرت صدها بار بزرگتر از انرژی معمول زمینه آن از این سیاه‌چاله دیده می‌شود.

این در حالیست كه شدت این انفجارها در زمان فرو افتادن یك ستاره كه بر اساس برآوردها هر 100 هزار سال یك بار اتفاق می‌افتد، در این سیاه‌چاله بسیار بالاتر است.

منبع: ایسنا
نوع مطلب : كوانتوم و فیزیک جدید، نجوم و اخترفیزیک، 
برچسب ها : سیاه‌چاله عظیم كهكشانی، سیاه‌چاله، كهكشانی، سیاه‌چاله عظیم،

       نظرات
سه شنبه 17 آبان 1390
سوسن